Drobečková navigace

Požár skladu dřeva, cvičení jednotky

„Utajené“ cvičení, které věrně simulovalo opravdový zásah bylo přínosem nejen pro hasiče, ale také pro vedení DDM a zaměstnance SEV Maršov, kteří si mohli vyzkoušet nouzové postupy a evakuaci většího počtu osob.

Zpět

Je podvečer, pátek 13. listopadu 2009 a do bývalé školy v Maršově, dnes upravené na Středisko environmentálního vzdělávaní, se začínají sjíždět účastníci akce pořádané DDM Uherský Brod. Kolem čtvrt na sedm večer oznamuje přítomná ředitelka domu dětí přítomným osobám požár ve skladu palivového dřeva v těsné blízkosti budovy a nařizuje celkovou evakuaci budovy. Celou událost oznámí na KOPIS HZS Zlínského kraje. Iluze věrohodnosti je pro všechny přítomné osoby umocněna silným zakouřením okolí skladu. Po zdárné evakuaci a oznámení přítomným, že se jedná o plánované cvičení SDH Uherský Brod, jsou vybráni tři dobrovolníci, kteří zaujmou místa v budově a stanou se pohřešovanými osobami.

            Pípání SMS zpráv na mobilních telefonech členů výjezdové jednotky SDH Uherský Brod odstartovalo rutinní kolotoč. Co nejrychleji se dostavit do garáže, hodit se do gala, tedy převléct se do zásahového oděvu a připravit se na výjezd k avizovanému zásahu. Vyhlášení požárního poplachu bylo umocněno houkáním sirén v celém Uherském Brodě. To vše se odehrálo v již zmiňovaný pátek 13. v 18:22. První vozidlo, CAS 24 Škoda RTHP, vyjíždí v počtu 1+5 necelých šest minut po vyhlášení poplachu. Jen dva z přítomných hasičů ví, že se jedná o prověřovací cvičení. Cílem uhánějící stříkačky je bývalá škola v místí části Maršově, vzdálené 8 km od hasičské zbrojnice. Napětí v kabině Matýska stoupá spolu s předáním informací, že došlo k požáru skladu palivového dřeva a v přilehlé budově uvízlo 7 osob, kterým se nepodařilo najít v zakouřených chodbách cestu do bezpečí.

            Ihned po příjezdu jednotky na místo je velitel informován ředitelkou DDM o situaci na místě. Vydává rozkaz k vytvoření jednoho útočného proudu k lokalizaci požáru a k průzkumu k vyhledání osob. Jedna dvojice hasičů lokalizuje pomocí C proudu požár, druhá vybavená dýchacími přístroji zahajuje průzkum budovy. Krátce na to přijíždí posilová jednotky tvořená dalšími členy JSDH. Nositelé dýchací techniky jsou ihned nasazeni k průzkumu budovy. Po několika minutách hledání se podaří v pokojích nalézt dvě osoby a vyvést je do bezpečí. Průzkumné družstvo je vystřídáno. Po dalších 5 minutách je ve sklepní místnosti nalezena poslední z pohřešovaných osob. Když s ní zasahující hasiči naváží kontakt, dostávají od ní informaci, že je imobilní. Vysílačkou je informován velitel zásahu, který vydává pokyn hasičům k přípravě nosítek a vytvoření podmínek pro poskytnutí první pomoci. Vzhledem k tomu, že nalezená dívka byla jen nadýchaná kouře, se průzkumné družstvo rozhodne pro vynesení bez použití nosítek. Po vynesení do bezpečí je figurantka předána čekajícím hasičům a je jí poskytnuta první pomoc a péče až do doby příjezdu záchranné služby. Velitel zásahu rozhodne o provedení závěrečného průzkumu a odvětrání budovy. Poté je cvičení ukončeno a hasiči se začínají připravovat ke zpáteční cestě na základnu.

            Hasičům balícím si své vybavení jsou adresovány slova obdivu od návštěvníků střediska, která každého z účastníků cvičení jistě potěšila. Obyvatelé nejen Uherského Brodu se mohli na vlastní oči přesvědčit, že zásahová jednotka disponuje v dnešní době dostatečným vybavením a znalostmi pro účinný zásah.  „Utajené“ cvičení, které věrně simulovalo opravdový zásah bylo přínosem nejen pro hasiče, ale také pro vedení DDM a zaměstnance SEV Maršov, kteří si mohli vyzkoušet nouzové postupy a evakuaci většího počtu osob.

Zpět